Sched.com Conference Mobile Apps
little d tx
has ended
Create Your Own Event
little d tx
Don’t see your show listed?
Click here to tell us about it.
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Panelists
Artists
Sponsors
Attendees
Search
or browse by date + venue
35 Denton Official Day Party
35 Denton - Official Show
35 Denton Panel Discussion
Classical/Jazz
community Event
Dallas Show
DIY cooking
House Show
Jazz & Eclectic
music gig
Spoken Word
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Panelists
Artists
Sponsors
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Sunday
, February 10
Dan's Silverleaf
12:00am •
Akron/ Family
9:00am •
Zachnytomt / Cody Culberson
Main Stage One
6:00pm •
Mikal Cronin
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00am •
Savage and The Big Beat ep release
9:00pm •
Cosmonauts
Monday
, February 18
Hailey's
9:00pm •
Gingafox Presents: Blackfoot Gypsies / The Gills / Sol Tax
Saturday
, February 23
Andy's Bar
9:30pm •
Fab Deuce
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Cotton Jones & Treelines
Thursday
, March 7
Andy's Bar
9:30pm •
Tony Ferraro and The Satans of Soft Rock
10:30pm •
Quaker City Night Hawks
11:30pm •
RTB2
Banter
9:30pm •
Dim Locator
10:30pm •
The Great Depressions
10:30pm •
The Great Depressions
11:30pm •
Paper Robot
Dan's Silverleaf
9:30pm •
Isaac Hoskins
10:30pm •
Spooky Folk
11:30pm •
Ralph White
Hailey's
9:30pm •
Terminator 2
10:30pm •
Pinkish Black
11:30pm •
Power Trip
J&J's Pizza
8:45pm •
Secret Cakes
9:30pm •
Bad Design
10:15pm •
Summer of Glaciers
11:00pm •
Dove Hunter
Mellow Mushroom
9:30pm •
The Boombachs
10:30pm •
Sealion
11:30pm •
The Blurries
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:30pm •
Endless Thoughts
10:30pm •
The Atomic Tanlines
11:30pm •
Mind Spiders
Sweetwater Grill & Tavern
9:30pm •
Biographies
10:30pm •
Black James Franco
11:30pm •
Señor Fin
The Hive
9:30pm •
Track Meet
10:30pm •
Prince William
11:15pm •
Kingdom
The Labb
9:30pm •
Melting Season
10:30pm •
Dustin Wong
11:30pm •
Jamaican Queens
The Square
4:00pm •
Denton Radio on the Square Festival
Wine Squared
4:30pm •
35 unOfficial day party at Wine squared
Friday
, March 8
Andy's Bar
12:30am •
John Wesley Coleman
9:30pm •
Cutter
10:30pm •
Juve
11:30pm •
Cloudland canyon
11:30pm •
Cloud Canyon
Banter
12:30am •
Warren Jackson Hearne and Le Leek Electrique
5:45pm •
Pre-35 show at Banter
9:30pm •
My Education
10:30pm •
Ghost to Falco
11:30pm •
Shiny Around the Edges
Burguesa Burger
9:30pm •
So Far Safari
10:30pm •
Western Skies
11:30pm •
Jeremy Buller
11:30pm •
Jeremy Buller
Dan's Silverleaf
12:30am •
Buxton
2:00pm •
Baptist Generals Listening Party
9:30pm •
Hares on the Mountain
10:30pm •
Danny Rush and the DD's
11:30pm •
Wayne Hancock
Hailey's
12:30am •
Pallbearer
9:30pm •
-topic
10:30pm •
Space Camp Death Squad
11:30pm •
Fat Tony
11:30pm •
Fat Tony
House Show
4:00pm •
Not NED's 53 show
J&J's Pizza
9:00pm •
War Party
10:00pm •
Ghost Wave
11:00pm •
Idiot Glee
Main Stage One
6:00pm •
Brutal Juice
8:00pm •
Sleep
Main Stage Two
5:00pm •
Fungi Girls
7:00pm •
Roky Erickson
Mellow Mushroom
12:30am •
Brainstorm
9:30pm •
PVC Street Gang
10:30pm •
King Automatic
11:30pm •
Old Snack
Oak Street Draft House
5:00pm •
We Denton Do It presents: BEER AND TACOS WITH THE PINK ANTLER!
Rubber Gloves Rehearsal Studios
12:30am •
Jacuzzi Boys
9:30pm •
Joy Sores
10:30pm •
Skeleton Coast
11:30pm •
True Widow
Sweetwater Grill & Tavern
12:30am •
Savage and the Big Beat
9:30pm •
Madisons
10:30pm •
Ella Minnow
11:30pm •
The O's
The Hive
12:00am •
Bok Bok
1:00am •
L-Vis 1990
9:30pm •
Peopleodeon
10:30pm •
Def Rain
11:30pm •
Zorch
The Labb
12:30am •
Sinkane
6:00pm •
IN THE MIX DENTON: MUSIC INDUSTRY NETWORKING RECEPTION
9:30pm •
Kid Prison
10:30pm •
Roomrunner
11:30pm •
Wiccans
Saturday
, March 9
808
12:00pm •
808 Elm presents: NX808
A Creative Art Studio
2:00pm •
Denton bands Showcase - On the Shoulder of 35 - Off Festival Progra,
Andy's Bar
12:30am •
EXPO '70
9:30pm •
Fab Deuce
10:30pm •
AV the Great
11:30pm •
Brain Gang
Banter
12:30am •
The Angelus
9:00am •
Mary Walker
1:15pm •
Pre-35 show at Banter
9:30pm •
Lily Taylor
11:30pm •
Jessie Frye
Burguesa Burger
12:30am •
Nicholas Altobelli
9:30pm •
TC
10:30pm •
Team Tomb
11:30pm •
H.I. Jr.
Dan's Silverleaf
12:30am •
Scott H Biram
11:30am •
Dan's Silverleaf Day Party
9:30pm •
Seth Sherman
10:30pm •
Dust Congress
11:00pm •
Valleys
Denton Record-Chronicle
1:00pm •
Fabulous Badasses Reunion w/ Bad Design, Paper Robot, and Maricopa County
Hailey's
12:30am •
Antwon
9:30pm •
How I Quit Crack
10:30pm •
Vulgar Fashion
11:30pm •
Odonis Odonis
House Show
12:00pm •
The Human Paraquat Party
1:00pm •
NMR UnOfficial 35 Denton Showcase
2:00pm •
Denton House Party
J&J's Pizza
9:30pm •
The Well
10:15pm •
Vaults of Zin
11:00pm •
Ulnae
11:45pm •
Communion
Main Stage One
4:00pm •
Yeahdef
6:00pm •
Thee Oh Sees
6:00pm •
The Cannabinoids featuring Sarah Jaffe
8:00pm •
Solange
Main Stage Two
3:00pm •
Killer Mike
3:00pm •
Astronautalis
5:00pm •
A.Dd+
5:00pm •
Reigning Sound
Mellow Mushroom
12:30am •
Los Vigilantes
9:30pm •
La Migra
10:30pm •
MAGIC MILK
11:30pm •
HELL SHOVEL
Oak Street Draft House
5:00pm •
DENTON: A CITY, A COLLEGE, AND A CREATIVE CLASS
Rubber Gloves Rehearsal Studios
12:30am •
Whirr
9:30pm •
Final Club
10:30pm •
Pangea
11:30pm •
Gap Dream
Sweetwater Grill & Tavern
12:30am •
Houndmouth
9:30pm •
Hey Marseilles
9:30pm •
The Hope Trust
10:30pm •
Pageantry
11:30pm •
Deep Sea Diver
The Hive
12:30am •
Man Man
9:30pm •
Ethereal and The Queere Show
10:30pm •
Datahowler
11:30pm •
Nitemoves
The Labb
12:30am •
Destruction Unit
9:30pm •
CODETALKERS
10:30pm •
Hormones
11:30pm •
Hunters
Sunday
, March 10
Andy's Bar
12:30am •
K.Flay
9:30pm •
Bad Idea
10:00pm •
midnite Society
10:30pm •
Naomi Punk
11:30pm •
talk Normal
Banter
12:30am •
Dana Falconberry
1:15pm •
Pre-35 show at Banter
9:30pm •
Babar
10:30pm •
Catamaran
11:30pm •
Chambers
Burguesa Burger
12:30am •
Little Birds
Dan's Silverleaf
12:00am •
Midday Veil
12:30am •
Akron/ Family
12:00pm •
Dan's Silverleaf Day Party
9:30pm •
Eat Avery's Bones
10:30pm •
Daniel Francis Doyle
11:30pm •
the Coathangers
Hailey's
12:30am •
The Soft Moon
9:30pm •
Strange towers
10:30pm •
Diamond Age
11:30pm •
Missions
House Show
1:00pm •
UnOfficial 35d Backyard Day show
J&J's Pizza
9:00pm •
Violent Squid
10:00pm •
Nervous Curtains
11:00pm •
TV Ghost
Main Stage One
4:00pm •
Holy Wave
5:45pm •
School of rock
8:00pm •
Chelsea Light Moving
Main Stage Two
3:00pm •
Beach Fossils
Mellow Mushroom
12:30am •
Acid Baby Jesus
10:30pm •
Blessin'
10:30pm •
Blacksone Rangers
11:30pm •
Calvin Love
Rubber Gloves Rehearsal Studios
12:30am •
Shannon and the Clams
9:30pm •
Filth
10:30pm •
Cerulean Giallo
11:30pm •
Locrian
Sweetwater Grill & Tavern
9:30pm •
The Treelines
10:30pm •
Somebody's Darling
11:30pm •
Doug Burr
The Hive
12:30am •
Com Truise
12:00pm •
Burger Records Day Party
9:30pm •
Delicate Steve
10:30pm •
Mac Demarco
11:30pm •
Soul Clap Dance Off
The Labb
12:30am •
OBN lll's
9:30pm •
audacity
10:30pm •
Deep Throat
11:30pm •
Nu Sensae
Monday
, March 11
Andy's Bar
12:30am •
Merchandise
Banter
12:30am •
You Won't
Dan's Silverleaf
12:30am •
Marnie Stern
1:40am •
the Holler Time
8:00pm •
Daniel Markam/ Glossary/ Water liars
Hailey's
12:30am •
Silver Apples
10:00pm •
Monday's with the Bandits
Macaroni Island
8:00pm •
Dead Leaf Echo / Joy Sores / Summer of Glaciers / Penny
Mellow Mushroom
12:30am •
Ruby Suns
Rubber Gloves Rehearsal Studios
12:30am •
Prurient
Sweetwater Grill & Tavern
12:30am •
The Last Bison
The Labb
12:30am •
White Lung
Tuesday
, March 12
Dan's Silverleaf
7:30pm •
Musicians Perform Talking Heads "Remain In Light"
10:00pm •
Savage and the Big Beat / Beware the Dangers of a Ghost Scorpion
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Slovenly Rercords and Parade of Flesh presents : Subsonics
Wednesday
, March 13
Dan's Silverleaf
5:00pm •
A Taste of Herb
8:30pm •
Desert Noises/ Soil and the Sun
Hailey's
9:00pm •
The Unlikely Candidates / The Brothers Gross / Draw Blood
Rubber Gloves Rehearsal Studios
8:00pm •
Parade of Flesh and Wtihdrawl records presents L RZL DZL
Thursday
, March 14
Dan's Silverleaf
5:30pm •
Bex Marshall
Hailey's
7:00pm •
The Memorials / Giant Battle Monster / I am Warbird / Afro Deezy Axe / Hark
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Altercation Records Present : Lost in Society
Friday
, March 15
Dan's Silverleaf
10:00pm •
Max Stalling
10:00pm •
Max Stalling
Hailey's
9:00pm •
Chuck Mead and his Grassy Knoll Boys / the Black Lillies
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
house of Tinnitus presents: Pack Blague
Saturday
, March 16
Banter
8:00pm •
Scott Sackett
Cardo's Farm Project
10:00am •
Cooking & Food Prep with Sous Chef James Grandfield. $40.
LIMITED
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Milk Drive
Hailey's
9:00pm •
Nowhere near the End / Sail the Sky / Let Empire Fall . A sudden Revive
South Side Music Hall
9:00am •
Local Natives / Superhumanoids
Sunday
, March 17
Dan's Silverleaf
4:00pm •
Forgotten Space: A greenful dead st. Patrick's day experience
8:00pm •
Hares on the Mountain
Monday
, March 18
Church of the Incarnation
7:00pm •
Benoit Pioulard / Summer of Glaciers / Glen Farris @ Incarnation
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Nickibluhm and the Gramblers
Macaroni Island
7:00pm •
Full of Hell / Homewrecker / Estonia 1944 / No Outlet
Wednesday
, March 20
J&J's Pizza
9:00pm •
A Birthday Show w/ Spooky Folk / Babar / Peopleodeon / Cool Womb
Thursday
, March 21
UNT on the Square
7:00pm •
Tyler Mire, big band.
7:00pm •
Yonatan Mazor, Jazz Quintet
Saturday
, March 23
House Show
8:00pm •
There will be Booze house show
The Crown and Harp
9:00pm •
Babar / Biographies / Bashe
Tuesday
, March 26
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Caravan of Thieves
10:00pm •
Paul Slavens and Friends
J&J's Pizza
8:30pm •
Sacco & Vanzetti / The Saturday Giant / Dome Dwellers/ Blessin'
Wednesday
, March 27
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Dentonradio.com Night
Hailey's
9:00pm •
Scary Cherry and The Bang Bangs
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Denton Spoken Word Collective
Voertman Hall at the UNT College of Music
8:00pm •
Faculty & Guest Recital
Thursday
, March 28
Dan's Silverleaf
5:00pm •
A Taste of HERB: A tribute to Herb Alpert and the Tijuana Brass
Hailey's
9:00pm •
Ryan Thomas Becker Plays Sparklehorse
Winspear Performance Hall in the Murchison Performing Arts Center
7:30pm •
UNT Symphonic Band
Friday
, March 29
Dan's Silverleaf
9:30pm •
Brave Combo
Hailey's
9:00pm •
Criminal Birds / Gravity Feed
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Bludded Head
Saturday
, March 30
Dan's Silverleaf
9:00pm •
James Mcmurtry
Hailey's
8:00pm •
Routinefly.com presents The American Graffiti Tour
Macaroni Island
9:00pm •
Eyes, Wings & Many Other Things / Diamond Age / Single Lash / Def Rain
The Labb
9:00pm •
Biographies CD release Show
Monday
, April 1
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Church Shoes / Endless Thoughts / Vuvs
Tuesday
, April 2
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Caveman / Pure Bathing cluture
Macaroni Island
8:00pm •
Two Knights / Innards / Bukkake Moms / Babar
Wednesday
, April 3
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Thread Pull Records Presents High Tension Wires
Thursday
, April 4
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Spoonfed Tribe / Sol Tax
8:00pm •
Link Chalon
Hailey's
7:00pm •
New Voodoo
UNT on the Square
7:00pm •
Kaitlyn Sakry jazz quintet
8:00pm •
Voice students of Carol Wilson, art songs & arias
8:00pm •
Julian Sutherland jazz quartet
Friday
, April 5
J&J's Pizza
8:30pm •
Walker Smart / Skagg Philips / Forever & Everest
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Altercation Punk Comedy Tour
The Dime Store
6:00pm •
The DIME Store Grand Opening
Saturday
, April 6
Dan's Silverleaf
3:00pm •
Dan's Silverleaf and Little Guy's Movers Crawfish Boil
Sunday
, April 7
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Gun Outfit
Thursday
, April 11
Dan's Silverleaf
9:00pm •
The Trishas
UNT on the Square
7:00pm •
Jolene Masone, contemporary bassoon concert
Friday
, April 12
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Baby Atlas
Wednesday
, April 17
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Hayes Carll
Thursday
, April 18
Andy's Bar
9:00pm •
Subsonic Indulgence w/Ghost Daddies
LIMITED
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Ignacio Berroa With Lynn Seaton and Stefan Karlsson
UNT on the Square
7:00pm •
Nick Roach jazz trombone quintet w/ percussion
7:00pm •
Mara Penatzer jazz ensemble
8:00pm •
Mei Yu Xin - Chinese & S. American fusion
8:00pm •
Carol Wilson voice students - Art songs & arias
Friday
, April 19
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Air Review
Saturday
, April 20
Dan's Silverleaf
9:00pm •
David Lindley
Sunday
, April 21
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Now Now / Lonely Forset
Thursday
, April 25
UNT on the Square
7:00pm •
Members of Maniacal 4 Trombone Quartet.
8:00pm •
Jennifer Lane & Steve Harlos.
Thursday
, May 2
Dan's Silverleaf
9:00pm •
The Demigs / Ella Minnow / Cozy Hawks
Friday
, May 3
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Holt and Stockslager do Simon and Garfunkel
Saturday
, May 4
Dan's Silverleaf
9:00pm •
A Taste of Herb / Mariachi Quetzal / Lospatos Poderosos
Monday
, May 6
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Snarky Puppy
Tuesday
, May 7
Banter
8:00pm •
First Tuesday at Banter: Le Not So Hot Klub du Denton
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Snarky Puppy
Hailey's
10:00pm •
'90s Night
Macaroni Island
8:00pm •
Peopleodian, Home Body, & Summer of Glaciers
Rubber Gloves Rehearsal Studios
10:00pm •
Public Session
The Campus Theatre
6:00pm •
I Am Denton video awards
Wednesday
, May 8
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Benefit for the Volunteer firemen of West, TX
Hailey's
9:00pm •
Frisky Disco, Astro Veil & Sons of Swan
Thursday
, May 9
Andy's Bar
9:00pm •
Subsonic Indulgence: I am Prometheus (Birthday Bash)
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Ola Podrida / Daniel Hart / Chambers
Hailey's
10:00pm •
The Dominant Complex, Moon, Johhny's Big Red Rocket & West and the Grooves
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Ralph White & firends: Brent Best, Kirkland James, William Bryan Massey III
Friday
, May 10
Andy's Bar
8:00pm •
MILFest 2013: The Wee-Beasties, Fab Deuce, and S. Good
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Charlie Parr / Burnt Sienna Trio / Warren Jackson Hearne
Hailey's
9:00pm •
Gingafox Productions presents: Sol Tax, Reinventing Jude, Criminal Birds
Macaroni Island
8:00pm •
Father Figure, Joy Sores, Modern Monarchs & Problem Dogg
Rubber Gloves Rehearsal Studios
10:00pm •
A night of freak-out rock from Denton
The Fin House
8:00pm •
Bad Design, Senor Fin, Blessin' & Kaleo
Saturday
, May 11
Banter
8:00pm •
Bonfire Music Fundraiser Show: Querencia Community Bike Shop
Dan's Silverleaf
8:30pm •
Cornell Hurd and Friends
Hailey's
10:00pm •
The Boombachs & Band Nerds
Redwood Studios
7:00pm •
Chambers album release party
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
The Gary
Sunday
, May 12
House Show
1:00pm •
Hillfest round two
Monday
, May 13
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Shannon Whitworth
9:00pm •
Spooky Folk
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Natural Child, Birdcloud, Endless Thoughts
Tuesday
, May 14
Macaroni Island
9:00pm •
Cerulean Giallo, Naxat & Coma in Algiers
Wednesday
, May 15
Dan's Silverleaf
5:30pm •
Riggs / Slater Jazz Experience
7:00pm •
Zachnytomt CD release party
Hailey's
9:00pm •
Denton Comedy Collective - Wednesday Comedy Showcase
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Claire Morales, Daniel Rush Folmer, Old Potion, New Science Projects
Thursday
, May 16
Andy's Bar
9:00pm •
Subsonic Indulgence: Invasion of the Guild
Banter
6:00pm •
IIWII (It Is What It Is)
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Savage and the Big Beat / Bashe
Historic downtown Denton Square
6:30pm •
20th anniversay of the Twilight Tunes: Jeff Glover, Joe Pat Hennen & Brian "Beerman" Houser
Friday
, May 17
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Wayne "the train" Hancock
J&J's Pizza
8:00pm •
Folkin' Rock Show: My Kickdrum Heart, Synestesia Battery & Mathew Grigsby
Saturday
, May 18
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Denton love Wedding Show
Hailey's
8:30pm •
Luke Redfield, Derek Teague, Zach Balch & Jordan Burchill
J&J's Pizza
8:00pm •
The Ladies of Spiderweb Salon
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Catastica
Monday
, May 20
Hailey's
10:00pm •
Boxcar BAndits
Tuesday
, May 21
Hailey's
10:00pm •
90's night
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Public Session
Thursday
, May 23
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
MC Rap Battle w/ AV the Great and Brain Gange Blue
9:00pm •
The Angelus
Friday
, May 24
Banter
8:00pm •
Uver
Saturday
, May 25
Dan's Silverleaf
10:00pm •
Eleven hundred Springs
Hailey's
9:00pm •
Luke Redfield / Derek Teague / Zach Balch / Jordan Burchill
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Captured! By Robots
Sunday
, May 26
Hailey's
9:00pm •
Catamaran / Relo / Benny Poppyseed / Sophmore
Monday
, May 27
Hailey's
10:00pm •
Boxcar Bandits
Tuesday
, May 28
Hailey's
10:00pm •
90's night
Thursday
, May 30
Dan's Silverleaf
9:00pm •
The Gourds
Hailey's
10:00pm •
Track Meet DJ Crew
Friday
, May 31
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Boxcar Bandits
Hailey's
7:00pm •
Red Box Harbor / Avion Roe / The Background
St. David of Wales Episcopal Church
7:00pm •
Fox and the Bird, with Doug Burr & Glen Farris
Friday
, June 7
Hailey's
9:00pm •
Biographies / Alexander and The Grapes / Becoming
Monday
, June 10
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Christ Watson / The Mighty Org solo
Tuesday
, June 11
three Links
8:00pm •
Torres / Lady Lamb and the Beekeeper / Chambers
Wednesday
, June 12
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Daniel Markham cd release
Thursday
, June 13
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Feeder Gainer / Astral Menace / Terminator 2 / Steel Bearinig Hand
Friday
, June 14
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Pageantry ep Release show
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Halaska
Saturday
, June 15
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Faun FAbles / Warren Jackson Hearne
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Raw & underground 7 presented by AV the Great
Sunday
, June 16
Dan's Silverleaf
5:00pm •
Hares on the Mountain
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Wooden Indian Burial Ground
Tuesday
, June 18
Dan's Silverleaf
5:00pm •
A Taste of Herb
Wednesday
, June 19
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Fever Dreams
Thursday
, June 20
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Danny Barnes with Billy Bright
Hailey's
8:00pm •
Ryan Thomas Becker / Warren Jackson Hearne / Sydney Wright / Daniel Markham
Friday
, June 21
Dan's Silverleaf
8:00pm •
Slaid Cleaves
Hailey's
8:00pm •
Gravity Feed / Bone Doggie / Gypsy Bravado / Jess Dixon
Macaroni Island
8:00pm •
New Science Prjects / Katie and the Lichen / Ok Vancouver Ok / Christian Medrano
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Hares on the Mountain
Saturday
, June 22
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Old Warhorse Live CD Recording Session
Hailey's
9:00pm •
MBM Presents: high Heat Hip-Hop
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Radar Brothers / Foe Destroyer / Photo Ops
Sunday
, June 23
Hailey's
7:00pm •
Third Strong Prroductions Presents: Hail The Sun / The Speed of Sound in Seawater / Stolas / The RAven Charter Criminal Birds / Werewolf Therewolf / Le saboteur
Macaroni Island
8:00pm •
Shmu / Dharma / Naxat / Skirt Cloth
Monday
, June 24
Hailey's
10:00pm •
Mondays with the Bandits
Tuesday
, June 25
Hailey's
10:00pm •
90's night
Wednesday
, June 26
Hailey's
9:00pm •
Dirtbaglife Presents: Watching the Game 5 w/ Doughnbeezy / Tez Mcclain / Qlee
Rubber Gloves Rehearsal Studios
9:00pm •
Denton Spoken Word Collective
Thursday
, June 27
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Bonnie Whitmore with Dawn and Hawkes
Hailey's
10:00pm •
Track Meet DJ Crew
Friday
, June 28
Hailey's
7:00pm •
Building and Empire / Conflicts / As Artifacts / Widow / With Solitude / Far from nothing / Tower Octavia / I, Catastrophe
Saturday
, June 29
Dan's Silverleaf
9:00pm •
Petty Theft
Hailey's
9:00pm •
Jet set Rifle Club /Nerd Face / Red Angel theory / Idler
J&J's Pizza
9:00pm •
The Days / Native America /
Macaroni Island
8:00pm •
Two Knights / Dirt Drinker / Itto / Mountain of Smoke / Deadtooth
Sunday
, June 30
Dan's Silverleaf
5:00pm •
Hares on the Mountain
Hailey's
9:00pm •
Complete / Problem Dogg /
Tuesday
, July 2
Macaroni Island
8:00pm •
Chambers / Bellows / Melting Season / Sunnybrook
Friday
, July 5
Macaroni Island
8:00pm •
Tom Grrl /New Science Projects / Fishboy
Tuesday
, July 9
Macaroni Island
8:00pm •
the Reptiliian / Innards / Alta / Acidic Tree / Cat People
Saturday
, July 13
Macaroni Island
8:00pm •
Ynfynyt Scroll / Divisions / Flohawk
Sunday
, July 21
Sweetwater Grill & Tavern
7:00pm •
A Taste of Herb
Tuesday
, July 23
Sweetwater Grill & Tavern
7:00pm •
Jimmi Tunnell Group
Friday
, July 26
Macaroni Island
8:00pm •
Love Cop / Midnite Society / jakkk-e-chan
Sunday
, July 28
Sweetwater Grill & Tavern
9:00am •
Mi son, Mi son, Mi son
Tuesday
, July 30
Sweetwater Grill & Tavern
7:00pm •
Brian Clancy & friends
Wednesday
, July 31
Macaroni Island
8:00pm •
Brave Bird
Tuesday
, August 6
Macaroni Island
8:00pm •
Hank. / Bukkake Moms / Bitch Teeth
Friday
, August 16
Macaroni Island
8:00pm •
Two Knights / Biscuit Head / Bashe / Losing
Wednesday
, August 28
Macaroni Island
8:00pm •
Problem Dogg / IBNUBO / Race Traitor
Timezone
little d tx
America/Chicago
Filter By Date
little d tx
Feb 10
-
Aug 28, 2013
February 2013
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
March 2013
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
April 2013
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
May 2013
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
June 2013
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
July 2013
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
August 2013
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Filter By Venue
Denton, TX
Sort schedule by Venue
808
A Creative Art Studio
Andy's Bar
Banter
Burguesa Burger
Cardo's Farm Project
Church of the Incarnation
Dan's Silverleaf
Denton Record-Chronicle
Hailey's
Historic downtown Denton Square
House Show
J&J's Pizza
Macaroni Island
Main Stage One
Main Stage Two
Mellow Mushroom
Oak Street Draft House
Redwood Studios
Rubber Gloves Rehearsal Studios
South Side Music Hall
St. David of Wales Episcopal Church
Sweetwater Grill & Tavern
The Campus Theatre
The Crown and Harp
The Dime Store
The Fin House
The Hive
The Labb
The Square
three Links
UNT on the Square
Voertman Hall at the UNT College of Music
Wine Squared
Winspear Performance Hall in the Murchison Performing Arts Center
Filter By Type
35 Denton Official Day Party
35 Denton - Official Show
35 Denton Panel Discussion
Classical/Jazz
community Event
Dallas Show
DIY cooking
House Show
Jazz & Eclectic
music gig
Spoken Word
Recently Active Attendees
CB
Cindy Breeding
Judson Valdez
A
ads2099
CR
Cody Robinson
A
Aimee
MT
Mariel Tam-Ray
B
birq
J
Jason
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Sunday
, February 10
Monday
, February 18
Saturday
, February 23
Thursday
, March 7
Friday
, March 8
Saturday
, March 9
Sunday
, March 10
Monday
, March 11
Tuesday
, March 12
Wednesday
, March 13
Thursday
, March 14
Friday
, March 15
Saturday
, March 16
Sunday
, March 17
Monday
, March 18
Wednesday
, March 20
Thursday
, March 21
Saturday
, March 23
Tuesday
, March 26
Wednesday
, March 27
Thursday
, March 28
Friday
, March 29
Saturday
, March 30
Monday
, April 1
Tuesday
, April 2
Wednesday
, April 3
Thursday
, April 4
Friday
, April 5
Saturday
, April 6
Sunday
, April 7
Thursday
, April 11
Friday
, April 12
Wednesday
, April 17
Thursday
, April 18
Friday
, April 19
Saturday
, April 20
Sunday
, April 21
Thursday
, April 25
Thursday
, May 2
Friday
, May 3
Saturday
, May 4
Monday
, May 6
Tuesday
, May 7
Wednesday
, May 8
Thursday
, May 9
Friday
, May 10
Saturday
, May 11
Sunday
, May 12
Monday
, May 13
Tuesday
, May 14
Wednesday
, May 15
Thursday
, May 16
Friday
, May 17
Saturday
, May 18
Monday
, May 20
Tuesday
, May 21
Thursday
, May 23
Friday
, May 24
Saturday
, May 25
Sunday
, May 26
Monday
, May 27
Tuesday
, May 28
Thursday
, May 30
Friday
, May 31
Friday
, June 7
Monday
, June 10
Tuesday
, June 11
Wednesday
, June 12
Thursday
, June 13
Friday
, June 14
Saturday
, June 15
Sunday
, June 16
Tuesday
, June 18
Wednesday
, June 19
Thursday
, June 20
Friday
, June 21
Saturday
, June 22
Sunday
, June 23
Monday
, June 24
Tuesday
, June 25
Wednesday
, June 26
Thursday
, June 27
Friday
, June 28
Saturday
, June 29
Sunday
, June 30
Tuesday
, July 2
Friday
, July 5
Tuesday
, July 9
Saturday
, July 13
Sunday
, July 21
Tuesday
, July 23
Friday
, July 26
Sunday
, July 28
Tuesday
, July 30
Wednesday
, July 31
Tuesday
, August 6
Friday
, August 16
Wednesday
, August 28
Venue
808
A Creative Art Studio
Andy's Bar
Banter
Burguesa Burger
Cardo's Farm Project
Church of the Incarnation
Dan's Silverleaf
Denton Record-Chronicle
Hailey's
Historic downtown Denton Square
House Show
J&J's Pizza
Macaroni Island
Main Stage One
Main Stage Two
Mellow Mushroom
Oak Street Draft House
Redwood Studios
Rubber Gloves Rehearsal Studios
South Side Music Hall
St. David of Wales Episcopal Church
Sweetwater Grill & Tavern
The Campus Theatre
The Crown and Harp
The Dime Store
The Fin House
The Hive
The Labb
The Square
three Links
UNT on the Square
Voertman Hall at the UNT College of Music
Wine Squared
Winspear Performance Hall in the Murchison Performing Arts Center
Session Type
35 Denton Official Day Party
35 Denton - Official Show
35 Denton Panel Discussion
Classical/Jazz
community Event
Dallas Show
DIY cooking
House Show
Jazz & Eclectic
music gig
Spoken Word
Other Filters